Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiZnamy sposób na problemy ze snem!

8 czerwca 2022

Chyba każdy z nas wie, jak ważna jest odpowiednia długość oraz jakość snu. Skutki niewyspania potrafią być naprawdę dotkliwe i utrudniać normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Czy wiesz, że nieprzespana noc podnosi poziom stresu o ponad 40%? Nie trudno jest wpaść w błędne koło, gdyż stres jest głównym czynnikiem obniżającym jakość snu! W artykule znajdziesz sposoby i praktyki, które pomogą Ci się wyciszyć i zrelaksować przed snem, co ułatwi zaśnięcie oraz poprawi jego jakość!

 

Co wiemy o spaniu?

 

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych człowieka. Pozwala organizmowi się zregenerować i wypocząć. Podstawową funkcją snu jest wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego.  Jest to czas gdy w organizmie jest wytwarzana ogromna ilość hormonów, które regulują pracę całego organizmu. Kiedy zaburzamy rytm dobowy, hormony anaboliczne w ciągu dnia są na wysokim poziomie, a hormon stresu jest często wysoki np. sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej i spowalnia regenerację mięśni i układu nerwowego.

Sen dzielimy na dwie fazy:

NREM – zwana snem o wolnych ruchach gałek ocznych. Dzieli się na cztery etapy, z czego trzeci jest najbardziej wartościowy. To właśnie w tej fazie nasz mózg zwalnia swoją pracę generując długie fale. Podczas tej fazy nasz organizm najlepiej odpoczywa, regeneruje się. Nagłe przebudzenie w tej fazie może skutkować dezorientacją, rozkojarzeniem oraz zmęczeniem.

REM – jest to sen o szybkich ruchach gałek ocznych. Następuje całkowite rozluźnienie mięśni. To właśnie w tej fazie najczęściej śnimy.

U osób z zaburzeniami snu często przeważa faza REM. Takie osoby zazwyczaj skarżą się na koszmary senne, które zdają się trwać w nieskończoność.

 

CO SZKODZI?

 

Wiemy już, że głównym czynnikiem obniżającym jakość snu jest stres. Należy zwrócić szczególną uwagę na stresory, które nie są tak oczywiste jak np. nerwowy dzień w pracy czy choroba dziecka. Często wystawiamy się na działanie czynników, które aktywują w nas reakcję stresową na poziomie biologicznym. Nieświadomie dolewamy oliwy do ognia.

Czynniki wpływające negatywnie na jakość snu to m.in.:

  • Ilość i czas spożytej w ciągu dnia kofeiny. Jest to substancja, która może działać do 12 godzin, dlatego kawa wypita o 17 będzie na nas oddziaływać nawet do 5 nad ranem.
  • Brak aktywności fizycznej -> niedostateczne dotlenienie komórek całego organizmu, w tym mózgu.
  • Przebywanie przez długi czas w zamkniętych pomieszczeniach z małą ilością świeżego powietrza i sztucznym światłem. Przy tym punkcie warto się zatrzymać i zrobić rachunek sumienia. Ile czasu dziennie spędzasz przed ekranem? Niezależnie od tego czy jest to telewizor, ekran monitora czy smartfon. Nasz mózg identyfikuje niebieskie światło z godziną 12 w południe. Spędzając długie godziny w takich warunkach, rozregulowujesz swój cały rytm dobowy. Blokujesz wydzielanie melatoniny, która jest odpowiedzialna za jakość snu.
  • Zbyt duża ilość bodźców w ciągu dnia. Gdy dużo się dzieje nasz mózg jest aktywny bardziej niż zwykle i nie może się wyciszyć, co może powodować problemy z zaśnięciem.

 

Nasze sposoby

 

Z doświadczenia wiemy, że nie ma drogi na skróty. Sposobów na poprawę jakości snu jest naprawdę dużo, ale jeśli nie wyeliminujesz wymienionych wcześniej czynników szkodliwych, to nawet najlepsze sposoby mogą okazać się nieskuteczne.  Więc co możesz z tym zrobić?

  1. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, to pij ją z rana i nie przekraczaj trzech filiżanek. 
  2. Nie masz czasu na trening? Na pewno coś się znajdzie 😉 Zamiast siłowni postaw na aktywność spontaniczną -> jedź do pracy rowerem lub idź pieszo, wejdź po schodach zamiast windą. Szukaj okazji do ruchu!
  3. Pracujesz w niesprzyjających warunkach z białym sztucznym oświetleniem? Faktycznie, na to może być tylko jedna rada 😉 Zmień pracę! Zdajemy sobie sprawę, że może to być niemożliwe lub bardzo trudne, ale zastanów się czy jest to warte ceny jaką za to płacisz? 
  4. Nie narzucaj na siebie zbyt dużo obowiązków na raz! Na pewno nic się nie stanie jeśli tym razem odmówisz koleżance pomocy. Powinna zrozumieć, a jeśli nie, to czy jest tej pomocy warta? 

Już jeden mały krok może poprawić Twoją jakość snu. Nie musisz wszystkiego wprowadzać od razu! Jeśli jednak szukasz dodatkowych metod na poprawę jakości snu, to przygotowaliśmy listę.

Sposoby na dobry sen:

  • Regularna praktyka jogi – O regularnym ruchu już było, ale ten rodzaj pomoże także pozbyć się napięć z ciała oraz pogłębić i uregulować oddech.
  • Medytacja/ ćwiczenia oddechowe przed snem  pomogą zwrócić uwagę ku wnętrzu i skupić się na jednej prostej czynności.
  • Herbatka ziołowa przed snem – Najlepiej sprawdzą się melisa, chmiel, kozłek lekarski czy aromatyczna lawenda
  • Odłóż telefon na dwie godziny przed pójściem do łóżka – Nie tylko niebieskie światło pogarsza Twój stan, ale nadmiar bodźców w informacji ze świata. Daj głowie odetchnąć!
  • Wietrzenie sypialni – Badania dowodzą, że lepiej śpimy gdy temperatura jest niższa, a powietrze świeże.
  • Kładź się i wstawaj o tych samych porach – uregulujesz w ten sposób rytm dobowy
  • WYRZUĆ Z SYPIALNI TELEWIZOR! – Ostatni punkt, ale jak bardzo istotny!

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o naszych terapiach witaminowychW Placówkach DripClinic wykonujemy wlewy, które pomogą Ci się zregenerować i poprawić jakość snu. Naszą autorską mieszanką jest „Terapia poprawiająca jakość snu”, która reguluje gospodarkę hormonalną i wpływa na czynności mózgu, takie jak: zapamiętywanie, kojarzenie, koncentrację. Poprawia samopoczucie i sprawność intelektualną w ciągu dnia.

Zachęcamy do uzupełnienia niedoborów za pomocą terapii witaminowych w formie wlewów dożylnych. Jest to korzystna forma podania, gdyż etap wchłaniania substancji odżywczych z jelit jest pomijany, a witaminy trafiają od razu do krwiobiegu i są transportowane bezpośrednio do komórek.

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

 

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.