W organizmie każdego z nas żyje ok. 2 kilogramów bakterii. Bez nich nie bylibyśmy w stanie funkcjonować, a nawet żyć. Większość z nich jest korzystna dla naszego zdrowia. Produkują niezliczoną ilość witamin, pomagają trawić resztki pokarmowe oraz regulują gospodarkę hormonalną całego organizmu. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do zaburzenia równowagi mikrobioty jelitowej, co wywołuje sporo nieprzyjemnych dolegliwości i zmian w ciele. Dzisiaj wyjaśnimy czym są owe zaburzenia, jak im zapobiegać oraz jak leczyć gdy się pojawią.
Czym jest SIBO?
Jeśli śledzisz nas w mediach społecznościowych na pewno już znasz podstawowa definicję SIBO. Jeśli jeszcze nas nie obserwujesz możesz to zrobić tutaj -> www.instagram.com/dripclinic.pl lub tutaj ->www.facebook.com/DripClinicPL.
SIBO (ang. small intestinal bacterial overgrowth) to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, który cechuje się wzrostem liczby bakterii i związanym z tym współwystępowaniem charakterystycznych objawów. Najczęściej są to bakterie typowe dla odcinka jelita grubego, które przedostały się do jelita cienkiego i je skolonizowały.
Objawy
Wśród najczęściej spotykanych objawów SIBO możemy wymienić:
▪️ przewlekłe wzdęcia i gazy
▪️ bóle brzucha
▪️ zaparcia naprzemiennie z biegunkami
▪️ uczucie pełności i brak apetytu
▪️ zgaga i refluks
▪️ mdłości
▪️ przewlekłe zmęczenie
▪️ bóle głowy
W zaawansowanej postaci choroby mogą dołączać kolejne dolegliwości:
▪️ zmniejszenie masy ciała i niedożywienie związane z utrudnionym wchłanianiem substancji odżywczych;
▪️ obrzęki wskazujące na znaczne niedobory białka
▪️ osłabienie kości spowodowane niskim poziomem wapnia i witaminy D;
▪️ zmiany skórne i tzw. kurza ślepota, czyli objawy niedoboru witaminy A.
Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy koniecznie udaj się na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu.
Diagnostyka
W celu postawienia diagnozy SIBO konieczne jest wykonanie oddechowego testu wodorowo-metanowego z obciążeniem laktulozą. Zwróć uwagę aby koniecznie był to test wodorowo- metanowy, ponieważ w wielu miejscach można spotkać test uwzględniający jedynie wydychany wodór. Niektóre szczepy bakterii produkują jedynie metan, dlatego w drugim przypadku wynik testu może być fałszywie ujemny.
Badanie powinno trwać minimum 2h, a każdy oddech powinien być oddawany co 15-20 min. Przed badaniem należy się odpowiednio przygotować, odstawić suplementy, leki, a także wdrożyć odpowiednie żywienie.
Jeżeli w Twoim mieście badanie jest niedostępne, możesz skorzystać z testu wysyłkowego. Wystarczy, że znajdziesz odpowiednie laboratorium i wykupisz badanie online. Pod wskazany adres otrzymasz zestaw do pobrania materiału do badania.
Diagnozę zawsze stawia lekarz na podstawie wyników badań i charakterystycznych objawów.
Leczenie
Aby leczenie było skuteczne, oprócz przyjmowania antybiotyków, konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranej diety. Najlepiej byłoby udać się do dietetyka i ustalić jadłospis indywidualnie, ponieważ na różne produkty każdy może reagować inaczej w zależności od zaawansowania choroby.
Podczas leczenia najczęściej stosowana jest dieta eliminacyjna low FODMAP, podczas której trzeba unikać pokarmów łatwo fermentujących, które są idealną pożywką dla bakterii. Diety nie należy stosować dłużej niż 8 tygodni, ponieważ nie jest korzystna dla naszych ,,dobrych” bakterii jelitowych.
Do produktów wysoko fermentujących zaliczamy np. cebulę, czosnek, strączki, rzepę, kukurydzę, jabłka czy laktozę zawartą w nabiale. W celu ustalenia zasad diety zalecamy skonsultować się z dietetykiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości.
Suplementacja
Przed wprowadzeniem do diety jakichkolwiek nowych suplementów należy zwrócić uwagę czy nie wchodzą ze sobą w interakcje oraz czy nie zawierają w swoim składzie niedozwolonych składników np. laktoza, która jest stosowana jako substancja wypełniająca.
Zdecydowanie najważniejszy suplement, który należy wprowadzić do codziennej diety to probiotyki. Dobre bakterie pomogą przywrócić naturalna florę bakteryjną i zadziałają ochronnie podczas stosowania antybiotyków. Stosuj je podczas leczenia oraz kilka miesięcy po jego zakończeniu
Wśród najczęściej zalecanych suplementów znajdują się zioła takie jak:
- bylica piołun
- kadzidłowiec indyjski
- tymianek pospolity
- koper włoski
- krwawnik
Warto sięgnąć po składniki takie jak cynk, miedz czy żelazo, ze względu na znaczne ich niedobory spowodowane niedostatecznym trawieniem i wchłanianiem z jelit.
Zachęcamy do uzupełnienia niedoborów za pomocą terapii witaminowych w formie wlewów dożylnych. Jest to korzystna forma podania, gdyż etap wchłaniania substancji odżywczych z jelit jest pomijany, a witaminy trafiają od razu do krwiobiegu i są transportowane bezpośrednio do komórek.
Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.