Otyłość jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej, które wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie psychiczne i fizyczne. W artykule przedstawimy możliwe konsekwencje jakie idą za długotrwałym życiem z otyłością. Wszelkie informacje zamieszczone na blogu mają charakter informacyjny. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów zalecamy skonsultować się z lekarzem.
Czym jest otyłość?
O otyłości mówimy wtedy gdy nadmierna masa ciała utrudnia normalnie, zdrowe funkcjonowanie i wywołuje zaburzenia pracy całego organizmu.
U dorosłych otyłość rozpoznaje się przy indeksie masy ciała (BMI) wynoszącym lub przekraczającym 30 kg/m².
Wyróżniamy 3 stopnie otyłosći:
- stopnia I przy BMI 30‒34,9
- stopnia II przy BMI 35‒39,9
- stopnia III (tzw. olbrzymia) przy BMI > 40
Przy BMI 25‒29,9 rozpoznaje się nadwagę, czyli stan, w którym powinno się zadbać o swoje nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną.
Poza BMI zwraca się również uwagę na obwody ciała oraz występowanie otyłości typu brzusznego – cechującej się dominującym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy trzewnej.
U osób silnie umięśnionych wskaźnik BMI nie jest optymalny. Najlepszym rozwiązaniem będzie analiza składu ciała, która pozwoli na odczyt parametrów, takich jak procentowa zawartość wody, tkanki tłuszczowej czy mięśni.
Skutki otyłości
Wśród najczęstszych powikłań otyłości wymienia się choroby fizyczne, jednak należy zwrócić uwagę na pogarszający się stan psychiczny Pacjenta.
Do skutków otyłości należą:
- Choroby serca – migotanie przedsionków, zawał
- Miażdżyca
- Choroby przewodu pokarmowego – wątroby, refluks żołądkowo-przełykowy, kamica żółciowa
- Choroby nerek
- Dna moczanowa (podagra)
- Wzrost ryzyka wystąpienia nowotworów
- Choroby układu ruchu – bóle kręgosłupa, zapalenie stawów
- Cukrzyca typu 2
- Nadciśnienie tętnicze
- Depresja, zaburzenia lękowe
- Zaburzenia hormonalne, bezpłodność
To jakie skutki występują u danego Pacjenta zależy od zaawansowania i czasu trwania choroby. Im dłużej trwa tym więcej możemy zaobserwować powikłań.
Jak zapobiegać?
Przede wszystkim zarówno nadwadze i otyłości można zapobiegać. Pierwszym krokiem jest edukacja – edukujmy swoje dzieci, swoich bliskich!
Zmiany jakie każdy może wprowadzić to:
- Ograniczyć spożycie żywności o niskiej gęstości odżywczej czyli tzw. pustych kalorii w postaci wszelkich tłustych i słodkich przekąsek oraz fast foodów. Jednocześnie należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców z naciskiem na „warzyw”, ponieważ owoce, ze względu na dużą ilość cukrów prostych, potrafią być bardzo kaloryczne. Dodatkowo warto wzbogacić dietę w strączki i produkty pełnoziarniste.
- Zwiększyć aktywność fizyczną – minimum to 250 min umiarkowanej aktywności na tydzień. Zacznij stopniowo. Jeżeli nie ćwiczyłeś, jeżeli chorujesz – najpierw skonsultuj się z lekarzem.
- Prowadzić ogólnie przyjęty zdrowy tryb życia – rzucić palenie, zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu.
Wsparcie w leczeniu
W DripClinic oferujemy wsparcie i pomoc w odzyskaniu i utrzymaniu dobrego zdrowia.
Kto powinien skorzystać z dedykowanych rozwiązań?
Każdy, kto pomimo wkładanego wysiłku wciąż nie widzi efektów
Oferujemy Terapię Wspomagającą Odchudzanie, wskazaną przy zubożałej diecie odchudzające, aby uzupełnić niezbędne mikroelementy oraz pozbyć się toksyn skumulowanych w tkance tłuszczowej.
Składniki kroplówki wspomagającej odchudzanie działają poprzez ukierunkowanie metabolizmu na redukcję tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnej ochronie mięśni. Mobilizują enzymy, które nie mają litości dla tłuszczu w ciele.
Zachęcamy do skorzystania z usług terapii witaminowych w placówkach DripClinic w formie wlewów dożylnych, które znaczącą poprawią Twoją jakość życia!
Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.