Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiMasz problemy z pamięcią? Sposoby na brain fog!

27 sierpnia 2022

Stres i przemęczenie nie sprzyjają naszym zdolnościom do zapamiętywania i koncentracji. Mgła mózgowa to stan, który może trochę przypominać spacer dziecka we mgle. Zamglenie mózgu może dotknąć każdego w różnych okresach życia. Jest to stan przeważnie przejściowy, jednak może pojawiać regularnie. Jak sobie radzić z „Brain Fog” ?

 

Przyczyny

 

Problemy dotyczące pamięci wynikać mogą z różnych czynników. Osłabienie funkcji pamięciowych może się wiązać z wiekiem, ale może też nastąpić na skutek niewłaściwego stylu życia, chorób somatycznych, nadużywania alkoholu, niedoborów witamin, kłopotów z nastrojem czy depresji. Mgła umysłowa nie jest jednostką chorobową, chociaż może być bezpośrednim następstwem choroby w każdym jej stadium.

Najczęstsze objawy to:

 • problemy z koncentracją
 • kłopoty ze skupieniem uwagi
 • zmęczenie
 • chwilowe problemy z pamięcią
 • brak motywacji do podejmowania działań
 • migrena

Pierwszym krokiem do wyeliminowania nieprzyjemnych objawów jest przyjrzenie się swoim codziennym nawykom. To właśnie one mogę zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z pamięcią.

Wśród najczęstszych przyczyn środowiskowych znajdują się:

 • niedobór snu – już nieprzespanie jednej nocy powoduje, że spadają zdolności umysłowe. Regularne niedosypianie może powodować trwałe zmiany w mózgu!
 • niedożywienie mózgu – dieta bogata w wysokoprzetworzone produkty, natomiast uboga w wysokiej jakości produkty takie jak ryby, owoce morza, orzechy, zdrowe tłuszcze czy produkty pełnoziarniste. Wymienione produkty należałoby wprowadzić do codziennej diety
 • odwodnienie – brak odpowiedniego nawyku picia wody. Nasze ciało jak i mózg w niemal 80 proc. składa się z wody i konsekwencje odwodnienia w pierwszej kolejności dotykają właśnie ten organ, nawet przy niewielkim stopniu odwodnienia.
 • słaba kondycja fizyczna – nadwaga, otyłość, brak ruchu sprawiają, że organizm nie funkcjonuje sprawnie. Ma to negatywny wpływ również na zdrowie psychiczne.
 • nadmiar informacji – podłączenie przez 24 godziny na dobę do źródeł informacji, wyzwala jedynie większą ilości stresu. Przeciążony mózg nie jest w stanie myśleć logicznie ani kreatywnie.

 

Jak sobie pomóc

 

Przywrócenie pełnego potencjału umysłu wymaga wielotorowego działania i regularności. Najważniejszym krokiem będzie wprowadzenie zmian w swoich codziennych nawykach.

 

 1. Zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w kwasy Omega-3. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty, które usprawnią funkcje mózgu. Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania. Najlepszym wyborem będzie dieta śródziemnomorska pełna świeżych warzyw i owoców, morskich ryb oraz oliwy z oliwek.
 2. Wysypiaj się! Już nie po raz pierwszy poruszamy temat wpływu snu na jakość całego naszego życia. Minimalny czas snu dla przeciętnej dorosłej osoby to 7-8 h.
 3. Wyrób w sobie nawyk częstego sięgania po wodę! W jednym z naszych ostatnich postów na Facebooku wymieniliśmy sposoby na picie większej ilości wody. Koniecznie tam zajrzyj!
 4. Zadbaj o aktywność fizyczną, która sprawia Ci radość. Nie sztuką jest zmusić się do treningu, sztuką jest znaleźć takie zajęcie, które będzie nas fascynować! Najlepszym wyborem będzie ruch  na świeżym powietrzu, ponieważ pomoże lepiej dotlenić mózg. Korzystaj póki pogoda za oknem jest jeszcze piękna!
 5. Wypróbuj technik relaksacyjnych lub medytacji! Pomogą wyciszyć głowę, która w ciągu dnia bombardowana jest ogromem informacji z każdej strony. Rozejrzyj się i zastanów jak możesz ograniczyć bodźce z zewnątrz. Telewizor jest włączony, chociaż nikt go nie ogląda? Wyłącz! Chciałeś/aś sprawdzić godzinę na telefonie, a zamiast tego znowu przeglądasz tablicę na Instagramie? Może warto zainstalować aplikację, która czasowo zablokuje możliwość korzystania z telefonu i będzie Ci przypominać o pracy do wykonania?
 6. Suplementacja! Przyroda oferuje nam wiele naturalnych substancji/suplementów, które pomagają poprawić myślenie. Wśród nich znajdziesz np. adaptogeny, czyli substancje ułatwiające przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych poprzez zwiększenie odporności układu nerwowego. Należą do nich m.in. żeńszeń syberyjski, ashwaganda, gotu kola, różeniec górski, bakopa drobnolistna czy grzyby – Reishi, Lion’s Manne.

 

Możesz również skorzystać z terapii witaminowych, które znajdziesz w ofercie placówek DripClinic. Spośród 20 gotowych mieszanek wyróżniamy Terapię Wzmacniającą Sprawność Umysłu, która pobudzi pracę mózgu poprzez zwiększenie przepływu krwi. Odpowiednio dobrana kompozycja składników zregeneruje i wzmocni neuroreceptory, co wzmocni szybkość reakcji na bodźce.

Skontaktuj się z nami w celu dokonania rezerwacji terminu w Placówce DripClinic lub u Ciebie w domu pod nr tel. 883 999 514 bądź poprzez formularz!

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.