Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiJelita – nasz drugi mózg!

31 maja 2022

Układ nerwowy człowieka jest niezwykle złożony. Możemy go podzielić na dwie części – ośrodkowy układ nerwowy (OUN) oraz autonomiczny układ nerwowy (AUN). Jest jednak jeszcze jeden układ, który odgrywa niesamowicie istotną rolę w organizmie – jelitowy układ nerwowy (ang. enteric nervous system – ENS). Nasze jelita pokryte są gęstą siecią komórek nerwowych – takich samych jak te budujące korę mózgową. 

 

Oś mózgowo-jelitowa

 

Jelita są nazywane naszym drugim mózgiem. Mogłoby się wydawać, że procesy zachodzące w naszych brzuchach są prymitywne i pozwalają nam jedynie zaspokoić głód, a tym samym dostarczyć niezbędnej energii.  Nic bardziej mylnego! Taka jest jedna z ich ról, ale można ich wymienić znacznie więcej.  Okazuje się, że stan naszych jelit i ich funkcjonowanie mają stały wpływ na nasze samopoczucie. Większy niż sam mózg! Wszystko to za sprawą jelitowego układu nerwowego (ENS), który stanowią dwie cienkie warstwy ponad 100 milionów komórek nerwowych wyściełających przewód pokarmowy!

Oś mózgowo-jelitowa to szlak sygnalizacyjny pomiędzy przewodem pokarmowym a centralnym układem nerwowym (mózgiem). To właśnie na drodze sygnalizacji pomiędzy tymi dwoma organami rodzi się nasze samopoczucie. Komunikacja jest w większości jednostronna, bo aż 90% informacji jest przesyłanych z jelit do mózgu, a jedyne 10% zwrotnie.
Sygnały wysyłają jelita oraz, a nawet głównie, zamieszkujące je mikroorganizmy (bakterie i grzyby).

To wyjaśnia dlaczego cierpimy na bóle brzucha, gdy odczuwamy silny i przewlekły stres.

 

bakterie wpływają na podejmowane decyzje

 

Chcemy i lubimy mieć pewność, że decydujemy o wszystkim co robimy, zaczynając od wyboru jedzenia, kończąc na wyborze studiów. Jednak prawda jest taka, że wiele decyzji podejmujemy na poziomie podświadomym, kierowani sygnałami, z których często nie zdajemy sobie sprawy.

Okazuje się, że zamieszkujące w nas organizmy mają świetne narzędzia i sposobność do manipulowania naszymi wyborami. Jak to możliwe? Bakterie czy grzyby produkują liczne hormony i neuroprzekaźniki, które po dotarciu do mózgu wywołują konkretną reakcję.

„Mikroorganizmy mogą manipulować zachowaniem i nastrojem,  modyfikując sygnały nerwowe w nerwie błędnym, zmieniając receptory smaku, wytwarzając toksyny, które pogorszą nasze samopoczucie, i wydzielając chemiczne nagrody, byśmy czuli się dobrze” – dr Aktipis z wydziału psychologii Arizona State University.

W naszych brzuchach toczy się swoista walka o przetrwanie. Bakterie rywalizują ze sobą i walczą o pożywienie. Swoją populację zwiększą te gatunki, które sami dokarmiamy.  Gdy nasza dieta jest uboga w błonnik, białko i mikroelementy, do tego monotonna bogata w cukry i tłuszcze trans, dochodzi do zubożenia flory bakteryjnej i rozwoju niekorzystnych dla nas mikroorganizmów.

Badania wskazują na większą różnorodność gatunkową bakterii w jelitach u osób szczupłych i zdrowych. Mniej różnorodny ekosystem kojarzony jest z otyłością i skłonnością do chorób.

Sięgając kolejny raz po tłustą, słodką przekąskę warto zatem zastanowić się czy faktycznie ta potrzeba płynie z nas samych czy może domagają się tego bakterie w naszych jelitach.

 

Jelita a depresja

 

Skoro bakterie nami manipulują za pomocą wytwarzanych neuroprzekaźników, to również mogą wpływać na nasz poziom szczęścia. Przede wszystkim są odpowiedzialne za produkcję dopaminy oraz serotoniny, które trafiają do krwiobiegu, a następnie są wyłapywane przez receptory w mózgu.

Już najmniejsze nieprawidłowości mikroflory jelitowej, mogą być jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju depresji i innych zaburzeń psychicznych. Do dysbiozy jelitowej dochodzi szczególnie często po przebytych zakażeniach, na skutek nieodpowiedniej diety, stresu, częstego przyjmowania antybiotyków.

Najbardziej korzystnie na nasze jelita wpływają szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, m.in:

  • Lactobacillus helveticus Rosell-52
  • Lactobacillus plantarum 299v
  • Lactobacillus rhamnosus HN001
  • Bifidobacterium longum Rosell-175

Jako wsparcie w leczeniu depresji warto sięgnąć po wysokiej jakości probiotyki, które w swoim składzie będą zawierać powyższe szczepy.

Na skutek zaburzeń flory bakteryjnej mogą również pojawić się takie dolegliwości jak np.:

  • alergie
  • spadek odporności
  • stany zapalne układu pokarmowego
  • problemy z dokładnym trawieniem pokarmu
  • zespół jelita drażliwego
  • choroby układu pokarmowego
  • poważniejsze zaburzenia flory bakteryjnej jakim są SIBO oraz SIFO ( rozrost flory bakteryjnej/grzybów w jelitach, charakteryzujący się nieprawidłową i nadmierną ilością bakterii/grzybów w jelicie cienkim oraz wzmożoną fermentacją (silne gazy)

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

 

Podsumowanie

 

Sposób odżywiania jest jednym z głównych i najważniejszych czynników wpływających na stan flory bakteryjnej, a zatem jakość funkcjonowania naszych jelit.  Suplementacja nie zastąpi zdrowej i zbilansowanej diety oraz regularnego ruchu na świeżym powietrzy, który również ma ogromny wpływ na kształtowanie się flory bakteryjnej.

Terapie witaminowe mogą być dużym wsparciem dla osób, które borykają się z dysbiozą jelitową. Problemy z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych mogą prowadzić do osłabienia i wyniszczenia organizmu. W tym przypadku warto zdecydować się na wsparcie i uzupełnić niedobory w jednej z naszych placówek DripClinic.

Terapie witaminowe w formie wlewów dożylnych, to korzystna forma podania, gdyż etap wchłaniania substancji odżywczych z jelit jest pomijany, a witaminy trafiają od razu do krwiobiegu, a następnie bezpośrednio do komórek.

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

 

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.