Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiJak zbilansować dietę wegańską? – Przydatne wskazówki

10 lipca 2022

Utrzymanie dobrze zbilansowanej diety wegańskiej jest dzisiaj o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu, nie wspominając o latach ’90.  Sklepowe pułki na przestrzeni ostatnich lat zaczęły zapełniać się wegańskimi produktami, zarówno półproduktami jak i gotowymi daniami. Obecnie w każdym sklepie możemy skompletować pełnowartościowe wegańskie zakupy. Mimo tego wciąż nietrudno o niedobory składników odżywczych. Dlaczego tak jest? Codzienne życie jest coraz szybsze i coraz chętniej sięgamy po gotowe produkty, nie zastanawiając się nad odpowiednim zbilansowaniem spożywanych posiłków. Brak czasu i odpowiedniej edukacji nie sprzyja zdrowemu odżywianiu. 

 

Co jeść na diecie roślinnej,
aby nie mieć niedoborów?

 

Jak sama nazw wskazuje dieta wegańska jest dietą rośliną, zatem powinna bazować na jak największej ilości warzyw i owoców – świeżych, gotowanych, pieczonych. Zatem jakie warzywa i owoce wybierać? Różne! Najważniejsza jest różnorodność spożywanych produktów, aby dostarczyć wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. Aktualnie stragany pękają w szwach od świeżych warzyw i owoców. To najlepszy czas w roku aby zadbać o swoją dietę. Zimą warto sięgać po mrożonki i przetwory.

Szczególną uwagę należy skierować na produkty zbożowe, które dostarczą odpowiednią ilość węglowodanów oraz białka. Makarony, ryż, kasze czy płatki powinny być pełnoziarniste – tylko takie będą stanowiły źródło odpowiedniej ilości witamin i błonnika. W diecie powinno ich być nieco mniej niż warzyw i owoców.

Najlepszym źródłem białka na diecie roślinnej są warzywa strączkowe, jednak dobrze wiedzieć, że wszystkie rośliny zawierają białko w mniejszych lub większych ilościach. Tutaj również stawiajmy na różnorodność i sięgajmy zamiennie po fasolę, ciecierzycę, soczewicę, soję czy groch. 

Grupa produktów, o których należy pamiętać, to oczywiście orzechy, pestki czy ziarna oraz wysokiej jakości nierafinowane oleje roślinne.  Są kolejnym źródłem białka, ale przede wszystkim niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwzapalnie i odżywiają cały organizm. Pomagają również przyswajać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli ADEK.

Najważniejsze jest spożywanie dużej ilości wody! Jest to zdecydowana podstawa każdej diety.  Dieta wegańska jest bogata w błonnik, który pochłania spore ilości wody, dlatego konieczne jest jej dodatkowe uzupełnianie. Minimum 1,5 litra dziennie, co daje ok 8 szklanek wody.

 

Skąd brać wapń?

 

Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów,  istotny dla prawidłowej pracy mięśni i gospodarki hormonalnej. Przyswajanie wapnia z produktów roślinnych jest utrudnione ze względu na obecność błonnika i kwasu szczawiowego.

Na diecie wegańskiej można go znaleźć w mlekach roślinnych, tofu, jogurtach fortyfikowanych wapniem, ale również w warzywach i owocach, orzechach, pestkach i ziarnach. Jego najlepszym źródłem jest sezam oraz mak. Spora ilość wapnia znajduje się w butelkowanej wodzie mineralnej!

 

Badaj się regularnie

 

Regularne badania powinno się wykonywać nie tylko będąc na diecie roślinnej! Podstawowe badanie krwi jakim jest morfologia, pozwala na wyciągnięcie wniosków i ocenę czy stosowana dieta jest prawidłowa i czy nie występują jakieś niedobory.

Jeżeli wyniki będą odbiegać od normy, warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki i dostosowaną do potrzeb. W pierwszej kolejności warto zastosować się do powyższych zasad i zaleceń, a dieta wegańskie nie powinna stanowić problemu.

 

Co suplementować?

 

Na diecie roślinnej suplementacja witaminy B12 to konieczność. Nie jesteśmy w stanie jej dostarczyć z produktów roślinnych. Jest jej tam zwyczajnie zbyt mało, aby pokryć codzienne zapotrzebowanie.

Niezależnie od diety witaminę D3 suplementujemy prze cały rok! Pamiętajmy, aby przyjmować ją w obecności tłuszczy w ilości minimum 2000 j.m..

W placówkach DripClinic wykonasz Terapię uzupełniająca dla Wegan/Wegetarian! 

Zachęcamy do uzupełnienia niedoborów za pomocą terapii witaminowych w formie wlewów dożylnych. Jest to korzystna forma podania, gdyż etap wchłaniania substancji odżywczych z jelit jest pomijany, a witaminy trafiają od razu do krwiobiegu i są transportowane bezpośrednio do komórek.

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.