Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiJak stosować afirmacje aby przynosiły efekty?

20 lipca 2022

Stajemy się coraz bardziej świadomi i podejmujemy próby życia w zgodzie ze sobą i ludźmi dookoła. O afirmacjach słyszał już prawdopodobnie każdy, jednak nie każdy wie czym są i w jakim  celu się jest stosuje. Jak sprawić aby działały na naszą korzyć? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

 

Czym są afirmacje?

 

Według słownika języka polskiego afirmacja (łac. affirmatio – potwierdzenie, przyjęcie) oznacza „pozytywny stosunek do własnego życia przez odnalezienie sensu istnienia, pomimo rozczarowań, nietrwałości szczęścia i nieszczęśliwych przypadków”. Mówiąc prościej, afirmacje to pozytywne zwroty lub stwierdzenia, które mają nas wzmacniać w życiu. Są też stosowane do kwestionowania negatywnych lub niepomocnych myśli. Jeśli często łapiesz się na negatywnym monologu we własnej głowie, afirmacje pomogą Ci wyciszyć destrukcyjne myśli i zastąpić je pozytywnymi.

Praktykowanie afirmacji jest proste, jednak wymaga pewnej dozy dyscypliny i regularności. Możesz z nich korzystać gdy chcesz się zmotywować i wzmocnić poczucie własnej wartości.

Najważniejszą rzeczą, jest to, aby Twoje afirmacje odzwierciedlały Twoje podstawowe wartości osobiste i były zgodne z tym, w co wierzysz. Nie ma sensu powtarzać tego, co nie jest zgodne z Tobą, z tym, co uważasz za dobre, moralne i wartościowe. Niestety może się okazać, że wtedy afirmacje zamiast Ci służyć, będą szkodzić. Zaczniesz wpadać we frustrację, ponieważ słowa, które wypowiadasz nie mają przełożenia na rzeczywistość.

 

Jak skutecznie afirmować?

 

Afirmacje aby były skuteczne musza spełniać kilka zasad. Tak jak powyżej wspomnieliśmy powtarzane frazy muszą być zgodne z wartościami jakie wyznajesz.

Po drugie nie mogą zawierać w sobie słowa „nie”. Nasz umysł kojarzy to słowo w sposób negatywny i niewspierający. Przykładowo zamiast powtarzać „Nic mnie nie boli” spróbuj użyć zwrotu wspierającego np. „Cieszę się dobrym zdrowiem, moje ciało się szybko regeneruje”.

Afirmacje należy powtarzać często, aby wzmocnić ich pozytywny przekaz. Nie trzeba tego robić codziennie, można zwiększać intensywność powtórzeń wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz!

 

Kilka przykładowych pozytywnych afirmacji:

  • Wierzę w siebie.
  • Jestem wartościową osobą.
  • Potrafię osiągnąć wielkie rzeczy.
  • Zasługuję na wszystko, co dobre w życiu i mogę to przyjąć z wdzięcznością.
  • Opieram się na swoich mocnych stronach i uznaję swoje słabości.
  • Odpuszczam i ufam życiu.
  • Jestem bezpieczny/a, świat jest dobrym miejscem.

 

Afirmacje nie musza być nudne i monotonne. Skorzystaj z poniższych porad i sprawdź na sobie:

  • Pobierz aplikację, która wysyła Ci powiadomienia z pozytywnymi myślami. Możesz również skorzystać z opcji w formacie papierowym, takich jak agendy lub książki z mandalami, które zawierają refleksje.
  • Korzystaj z afirmacji w formie audio.
  • Stosuj pozytywną wizualizację. Wyobraź sobie, że to czego pragniesz właśnie się wydarza. Im więcej szczegółów tym lepiej.
  • Powiąż pozytywne stwierdzenia z określonymi celami lub pragnieniami. Unikaj mówienia do siebie w uwłaczający lub negatywny sposób.
  • Miej świadomość swoich myśli. Rozpoznawanie myśli pozwala nam zrozumieć, skąd pochodzą i zrozumieć, że nie są rzeczywistością. Na przykład, jeśli uznamy, że często mamy czarne myśli, pozytywne afirmacje mogą pomóc nam zwalczyć tego rodzaju negatywne odczytywanie tego, co się dzieje.

 

Dla kogo są afirmacje?

 

Afirmacje są dla każdego – mogą je stosować zarówno dzieci, jak i osoby starsze.  Jest to bardzo przydatna praktyka, zwłaszcza w trudnych i stresujących chwilach. Pomaga wzmocnić poczucie wartości i uwierzyć we własne możliwości.

Osoby z zaawansowaną depresją i zaburzeniami lękowymi, powinny zachować ostrożność i skonsultować stosowanie afirmacji ze specjalistą. To dlatego, że ich trudności nie do końca wynikają z ich przekonań czy braku pewności siebie. Depresja jest chorobą, którą należy leczyć przyjmując leki i/lub uczęszczając na psychoterapię. Afirmacje mogą wzmocnić poczucie „beznadziejności”, a brak efektów może wywołać lawinę negatywnych emocji w stosunku do siebie samego.

 

Toksyczna pozytywność

 

Pozytywne afirmacje mają na celu wzmocnienie nas, towarzyszenie nam w realizacji naszych celów i regulowanie samopoczucia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy tłumić nasze emocje lub że zawsze musimy utrzymywać się w stanie szczęścia. Ważne jest aby myśleć pozytywnie, a jednocześnie działać i szukać rozwiązania. Wszystkie emocje mogą nas czegoś nauczyć.

Wciąż boimy się emocji, które błędnie klasyfikujemy jako złe: smutku, gniewu czy złości. Tymczasem jak pokazał animowany film Disneya „W głowie się nie mieści”, wszystkie emocje są ważne i nie można demonizować tych „trudnych”. Każda nasza emocja powinna mieć przestrzeń na wybrzmienie i źródło ujścia.

 

 

 

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.