Trwa wczytywanie...

 

ArtykułyJak bezpiecznie korzystać z klimatyzacji?

18 sierpnia 2022

Klimatyzacja szkodzi, powoduje szereg chorób i przyczynia się do złego samopoczucia. Taka opinia często pojawiają się w stosunku do tych urządzeń. Czy oskarżenia są słuszne i jaka jest prawda w zakresie wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie? Odpowiadamy na te i inne pytania oraz raz na dobre rozprawiamy się z mitami dotyczącymi klimatyzacji!

 

Klimatyzacja a zdrowie

 

Klimatyzacja to urządzenie dostępne w kilku różnych wariantach. Może występować w wersji chłodzącej lub chłodząco- grzejącej, jeśli jest wyposażona w pompę ciepła. W większości z nich występuje funkcja wentylowania i osuszania powietrza.  Każde urządzenie posiada wyspecjalizowane filtry powietrza, które zatrzymują zanieczyszczenia i drobnoustroje, poprawiając tym samym jakoś powietrza.

Gdy temperatura za oknem osiąga niebywale wysokie temperatury, klimatyzacja może być dla nas zbawieniem. Zapobiega przegrzaniu się i odwodnieniu organizmu, tym samym wpływa na jakoś funkcjonowania i efektywność wykonywanej pracy.

Przedstawiając powyższe argumenty, możemy wyciągnąć wnioski, iż urządzenie samo w sobie jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Mimo tego wciąż słyszymy od historie o nawracających infekcjach czy chorobach po przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zatem czy klimatyzacja jest szkodliwa? Odpowiedź brzmi nie, to nie klimatyzacja szkodzi naszemu zdrowiu, a nieumiejętne korzystanie z niej. 

 

 

 

Możliwe niekorzystne działanie

 

Upały są uciążliwe dla każdego z nas, zwłaszcza gdy przychodzą nagle. Nie przywykliśmy do wysokich temperatur, które w klimacie umiarkowanym nie są aż tak częste.  Suche powietrze o niskiej wilgotności negatywnie wpływa na nasze drogi oddechowe. Pojawiające się wysuszenie śluzówek zwieńczone nieżytem nosa, drapaniem w gardle, kaszlem czy chrypką. Objawy te od razu przypisywane są wpływowi klimatyzacji na nasz organizm.

 

Niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji niesie ze sobą szereg powikłań:

  • Gwałtowna zmiana temperatury w pomieszczeniu klimatyzowanym prowadzi do szybkiego przeziębienia się. Najczęściej chorują nasze zatoki, górne drogi oddechowe, migdałki i gardło
  • Intensywne chłodzenie zmniejsza nasz metabolizm
  • Częste zmiany temperatury przy wchodzeniu i wychodzeniu z klimatyzowanych pomieszczeń skutkują bólami głowy, mięśni oraz kaszlem i chrypką, osłabią też naszą odporność, duże wahania temperatur mogą prowadzić nawet do szoku termicznego
  • Przy długotrwałym przebywaniu w pomieszczeniach stale klimatyzowanych często dochodzi do odwodnienia skóry. Konsekwencją tego jest złuszczanie naskórka, pojawienie się zmian skórnych i wyprysków.

 

Zasady bezpiecznego korzystania

 

Jeżeli będziemy przestrzegać kliku podstawowych zasad rozsądnego korzystania z klimatyzacji, nie musimy obawiać się o negatywny konsekwencji jej działania.

  1. Optymalna temperatura powietrza – należy zadbać aby różnica temperatury na zewnątrz i w klimatyzowanym pomieszczeniu nie była zbyt duża. Optymalnie nie powinna wynosić więcej niż 7°C.  Przy wysokich temperaturach na zewnątrz organizm najlepiej funkcjonuje w zakresie 23-26°C. Jeśli ustawimy niższą temperaturę, możemy w szybki sposób się rozchorować. Gwałtowne zmiany temperatury w pomieszczeniu mogą prowadzić do infekcji górnych dróg oddechowych.
  2. Wilgotność powietrza najlepiej czujemy się gdy wilgotność względna powietrza wynosi ok. 40-60%.  Niższe wartości w połączeniu z chłodnym powietrzem będą wysuszać śluzówki.
  3. Odpowiednie ustawienie strumienia powietrza –  jednym z największych błędów w montażu klimatyzacji jest takie ustawienie klimatyzatora ściennego, w którym strumień zimnego powietrza skierowany jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w tym pomieszczeniu.
  4. Prędkość nawiewu – zbyt duża prędkość zimnego powietrza,  doprowadzić do przeciągu i przeziębienia.
  5. Regularne czyszczenie i odgrzybianie- długo nie czyszczona klimatyzacja jest siedliskiem grzybów i bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Konsekwencją nieczyszczonej klimatyzacji może być wzrost ryzyka zachorowania na astmę, alergie oraz liczne zaburzenia układu oddechowego. Jeżeli jednak regularnie będziemy dbać o odgrzybianie klimatyzacji, wówczas nie tylko nie musimy obawiać się negatywnych konsekwencji działania klimatyzatora, a wręcz przeciwnie, uzyskamy lepszą jakość powietrza. Z kolei filtr powinien być czyszczony z kurzu co najmniej raz na kwartał.

 

Zapobieganie odwodnieniu

 

Klimatyzacja jest fantastycznym narzędziem, które stosowane w odpowiedzialny sposób może przynieś wiele korzyści.  Urządzenia nowoczesnej generacji gwarantują bardzo wydajną pracę, ale co najważniejsze poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy.  Chłodne powietrze w upalne dni zwiększa nasz komfort psychiczny, poprawia koncentrację i zmniejsza uczucie senności i znużenia.

Klimatyzacja zapobiega odwodnieniu organizmu, które jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Do odwodnienia dochodzi już w momencie, gdy zaczynamy odczuwać pragnienie. Dlatego tak ważne jest spożywanie dużej ilości płynów w gorące dni.

Jeśli zauważysz u siebie lub bliskich osób pierwsze objawy odwodnienia, warto zwrócić się do nas o pomoc. Terapie witaminowe w formie kroplówek pomogą przywrócić równowagę w organizmie, nawodnią i uzupełnią utracone elektrolity.

Wybierz jedną z 20 dostępnych terapii witaminowych w placówkach DripClinic lub skonsultuj się z naszym Specjalistą w celu dobrania indywidualnej mieszanki.

Skorzystaj z terapii w formie wlewów dożylnych, które znaczącą poprawią Twoją jakość życia!

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.