Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiDlaczego nie należy unikać cholesterolu?

17 maja 2022

Cholesterol owiany jest złą sławą i krąży wokół niego sporo mitów. Dzielimy go na dwie frakcje HDL i LDL i najczęściej podporządkowujemy w swoich głowach jako „dobry” i „zły” cholesterol. Wyjaśniamy na czym polega różnica i dlaczego nie należy się bać ani jednego ani drugiego. Podpowiadamy co zrobić gdy jego poziom faktycznie jest za wysoki.

 

Rola cholesterolu

 

Cholesterol ze względu na budowę swojej cząsteczki zaliczany jest do lipidów. Warto bliżej przyjrzeć się funkcjom jakim pełni w naszym organizmie.

Funkcje cholesterolu:

  • wchodzi w skład błon komórkowych i reguluje ich płynność
  • stanowi składnik: błon plazmatycznych, endosomów, lizosomów czy aparatów Golgiego
  • bierze udział w produkcji witaminy D3
  • prekursor hormonów sterydowych (kortyzol, testosteron, estrogen, progesteron, aldosteron)
  • niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych
  • wchodzi w skład kwasów żółciowych
  • niezbędny do prawidłowego działania receptorów serotoniny w mózgu

 

Cholesterol i miażdżyca

 

Cholesterol kojarzony jest przede wszystkim z rozwojem choroby układu krążenia jaką jest miażdżyca. Jej rozwój jest ściśle związany z nieprawidłowościami w metabolizmie cholesterolu i niekoniecznie jest związany z jego zwiększoną podażą w diecie.  Hipercholesterolemii objawia się wzrostem poziomu całkowitego cholesterolu oraz frakcji LDL , a także spadkiem zawartości frakcji HDL w osoczu.

 

Cholesterol LDL 

 

Frakcja LDL jest odpowiedzialna przede wszystkim za transport cholesterolu z wątroby do innych narządów, przede wszystkim nerek, mięśni i kory nadnerczy. Gdy jego poziom we krwi jest zbyt wysoki, może się odkładać w ścianach naczyń krwionośnych, tworząc złogi, a tym samym doprowadzając do ich zwężenia. Taka sytuacja może powodować problemy z krążeniem, a nawet doprowadzić do niewydolności serca.

 

Cholesterol HDL

 

Jest uważany za „ten dobry”, ponieważ odpowiada za szereg funkcji w organizmie oraz pomaga w usuwaniu „złego” cholesterolu z naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega miażdżycy.

 

 

Przyczyny podwyższonego cholesterolu

 

Główną przyczyną podwyższonego cholesterolu jest nieprawidłowa, wysoko przetworzona dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz trans.

Znajdziemy je w produktach, takich jak:

  • tłuste mięsa i wędliny
  • tłuste produkty mleczne, np. śmietana, ser żółty i topiony
  • fast foody
  • wyroby cukiernicze, takie jak pączki lub faworki
  • konserwy
  • rafinowany olej palmowy

Nie oznacza jednak, że mamy z powyższych produktów rezygnować. Tłuszcze dostarczane z dietą pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie i ich restrykcyjne ograniczenie mogłoby mieć poważne skutki dla zdrowia. Zamiast unikać tłuszczy warto zwrócić uwagę na jakość wybieranych produktów.

 

Dieta a cholesterol

 

Jeżeli już doprowadziliśmy do sytuacji, w której nasz cholesterol jest zdecydowanie za wysoki, pierwszym krokiem do jego obniżenia będzie zmiana nawyków żywieniowych. Fantastycznie sprawdzi się tutaj dieta śródziemnomorska bogata w zdrowe tłuszcze. W jej skład wchodzą głównie ryby, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ziarna, orzechy i oliwa z oliwek. Zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego oraz takie, które znajdują się w rybach, obniżają poziom LDL, a podwyższają HDL.

Zbyt niski poziom cholesterolu HDL znacznie zwiększa ryzyko występowania miażdżycy oraz jej możliwych powikłań – takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał czy też udar mózgu.

W obniżaniu cholesterolu błonnik odgrywa niezwykle istotną rolę – wiąże cholesterol, dzięki czemu jest on wydalany z organizmu. Dodatkowo stabilizuje poziom glukozy we krwi i pomaga na dłużej zachować sytość

 

Podsumowanie

 

Cholesterol jest ogromnie ważnym składnikiem naszej diety. Odpowiada za szereg procesów w organizmie a jego niedobór może być tak samo groźny jak nadmiar.

Należy zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu HDL, który ma bezpośredni wpływ na poziom cholesterolu LDL, czyli frakcji odpowiedzialnej za rozwój miażdżycy i chorób serca.

 

Zachęcamy do skorzystania z konsultacji z Dietetykiem w jednej z naszych Placówek DripClinic. Pomoże on w dobraniu odpowiedniej diety i wprowadzeniu długofalowych zmian w styl życia. 

Skontaktuj się z wybraną Placówką DripClinc w celu omówienia szczegółów lub w razie jakichkolwiek pytań. Tutaj znajdziesz listę naszych placówek!

 

 

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.