Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiDieta ketogeniczna – hit czy kit?

16 czerwca 2022

W czasach wszechobecnej kultury diet coraz trudniej jest się odnaleźć, a coraz łatwiej pogubić. Bycie na diecie jest modne, jest fajne, ale czy zdrowe? Z tego artykułu dowiesz się czy dieta ketogenna to odpowiedni sposób odżywiania dla Ciebie. Przedstawimy główne założenia oraz rozstrzygniemy jej zalety, wady i zagrożenia.

 

Zasady diety ketogennej

 

W standardowej, codziennej diecie większości z nas węglowodany stanowią 50%, białka 15%, a tłuszcze 35% wszystkich spożytych posiłków. Dieta ketogeniczna wyróżnia się ograniczeniem przyjmowanych węglowodanów niemal do zera. Zazwyczaj ich dzienna podaż wynosi od 20 do 50g. Dla przykładu kromka białego pieczywa o wadze ok 35g zawiera 18,4g węglowodanów.

Posiłki powinny składać się głównie z tłuszczy i białek w stosunku 8:2.

Procesy na których opiera się cały mechanizm działania diety ketogennej to glukoneogeneza oraz ketogeneza, od której wywodzi się nazwa.

Glukoneogeneza to proces przekształcania np. aminokwasów (białek) w glukozę. Glukoza w niewielkich ilościach jest niezbędna do funkcjonowania organizmu, ponieważ bierze udział w kluczowych procesach metabolicznych.

Na czym polega ketogeneza? Węglowodany stanowią główne źródło energii w diecie. Po kilku dniach diety ketogennej kończą się zapasy glukozy, więc organizm „szuka” innego źródła energii i zaczyna wytwarzać ciała ketonowe z aminokwasów (tłuszczy). Jest to moment przejściowy gdy pojawia się duże osłabienie organizmu i silne bóle głowy. Po tym etapie ciała ketonowe stanowią główne źródło energii., Nieprzyjemne skutki znikają, a na ich miejscu pojawia się niespotykane uczucie ekscytacji i pełnia energii.

 

co jeść?

 

Może się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest banalna. Niestety bez odpowiedniej wiedzy dieta ketogenna może się okazać nieskuteczna. Decydując się na ten sposób żywienia, możemy być zaskoczeni jak wiele produktów zawiera w swoim składzie cukry.  Przekroczenie dziennej ilości węglowodanów uniemożliwi wejście w stan ketozy. 

Ponadto warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość spożywanych makroskładników, ale przede wszystkim jakość. Dieta ketogenna przy zastosowaniu odpowiednich produktów, może mieć silne działanie przeciwzapalne i lecznicze. Niestety wiele osób opiera swój jadłospis o produkty wysokoprzetworzone i rafinowane tłuszcze, które mają działanie prozapalne, a dodatkowo zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu.

Jeśli nie czujesz się na siłach, zalecamy konsultację z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże ułożyć jadłospis i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Produkty zalecane na diecie ketogenicznej:

  • surowe nierafinowane tłuszcze roślinne np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej z wiesiołka, olej z konopi
  • smalec z gęsi, olej kokosowy
  • orzechy, pestki i nasiona np. orzechy laskowe, słonecznik, pestki dyni
  • awokado i oliwki
  • jajka
  • tłuste ryby morskie
  • nieprzetworzone mięso
  • tłuste produkty mleczne (bez dodatku cukru!)
  • warzywa niskoskrobiowe np. zielone warzywa liściaste, pomidory, brokuł, papryka, ogórek
  • owoce jagodowe w niewielkich ilościach ( truskawki, porzeczki, jagody, borówki )

Uwaga na orzechy nerkowca czy pistacje – 100g produktu zawiera ok 30g węglowodanów!

Tych produktów lepiej unikać:

  • wszelkich cukrów i węglowodanów np. produkty zbożowe, ryż, kasza, cukier, syropy, ziemniaki, słodkie owoce
  • przetworzonego mięsa np. parówki, kabanosy, bekon, szynka, kiełbasa
  • margaryny
  • produkty light
Dla kogo?

 

Dieta ketogeniczna zdecydowanie nie jest dietą dla każdego. Można ją zdefiniować jako dieta do zadań specjalnych. Jest bardzo restrykcyjna i wyklucza całe grupy produktów spożywczych, dlatego wymaga dobrego zbilansowania. Nie dla każdego będzie korzystna czy w ogóle potrzebna.

Jest stosowana w leczeniu chorób takich jak padaczka lekooporna, hiperglikemia, mukowiscydoza czy insulinooporność. Znalazła swoich zwolenników jako dieta odchudzająca czy dodająca energii i zmniejszająca uczucie zmęczenia. Może być wsparciem w okresie wzmożonej aktywności umysłowej i pomaga pozbyć się zjawiska jakim jest „brain fog” tzw. mgła umysłowa.

Przeciwwskazania to:

  • problemy z wątrobą, nerkami czy trzustką
  • kamica dróg żółciowych
  • wysoki poziom cholesterolu
  • cukrzyca  – stosowane leki zwiększają ryzyko wystąpienia kwasicy ketonowej, która może być zagrożeniem dla zdrowia i  życia
  • zaburzenia odżywiania – dieta keto jest bardzo restrykcyjna i może mieć negatywny wpływ na relację z jedzeniem
  • refluks żołądkowo-przełykowym
  • choroby układu sercowo-naczyniowego
  • ciąża i karmienie piersią

Przeciwwskazań jest wiele, dlatego przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

 

Wady i zalety

 

Wśród zalet diety ketogenicznej możemy wymienić poprawę samopoczucia, uczucie lekkości i pełnię energii.  Jest fantastycznym wsparciem dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Reguluje wydzielanie insuliny, ogranicza apetyt na słodycze, zapewnia uczucie sytości na długi czas, redukuje obrzęki i pomaga pozbyć się dolegliwości trawiennych.

Pomimo swoich korzyści, taka dieta nie będzie najlepsza dla każdego. Niedobór cukrów może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej. Duża ilość spożywanych tłuszczy często wywołuje bóle brzucha i negatywnie wpływa na perystaltykę jelit. Długie jej stosowanie sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych i zwiększeniu kwasu moczowego w organizmie. Osoby z niezdiagnozowanymi chorobami układu trawiennego mogą się narazić na nieprzyjemne komplikacje.

Nie zaleca się stosowania diety keto u osób z dolegliwościami psychicznym, bowiem mogą negatywnie wpłynąć na relację z jedzeniem i jego postrzeganie.

Dieta ketogenna ma wiele zalet i może być skutecznym wsparciem w leczeniu wielu chorób. Nie można jednoznacznie określić czy jest dietą dobrą czy złą, ponieważ wszystko zależy od dobranych produktów i stanu zdrowia pacjenta. Biorąc pod uwagę skutki uboczne, warto w pierwszej kolejności skorzystać z mniej drastycznych metod poprawy samopoczucia.

Zachęcamy do skorzystania z terapii witaminowy dostępnych w placówkach DripClinic, wśród których znajdują się takie terapie jak terapia rewitalizująca czy wzmacniająca sprawność umysłu.

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

 

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.