Trwa wczytywanie...

 

ArtykułyCzy suplementacja na własną rękę to dobry pomysł?

21 czerwca 2021

Suplementy diety to jedne z najczęściej zakupowanych w aptekach preparatów. Preparaty witaminowe postrzegane są jako remedium na liczne dolegliwości. Faktem jest, że coraz więcej osób potrzebuje suplementacji, gdyż nasza dieta jest coraz bardziej uboższa w związki odżywcze. Czy jednak suplementacja na własną rękę ma sens?

Suplementy diety mają za zadanie wzbogacić dietę o określone witaminy i minerały. Powodów, dla których sięgamy po suplementy diety jest wiele. Jednym z nich jest wystąpienie objawów niedoborów. W przypadku kłopotów ze snem i bolesnych skurczów mięśni możemy podejrzewać niedobory magnezu – zwłaszcza, jeżeli pijemy mnóstwo kawy. Wysokie ciśnienie krwi może sugerować zbyt niski poziom potasu, a chroniczne zmęczenie, kłopoty ze skórą i włosami mogą wskazywać na zbyt niski poziom witamin z grupy B. Z kolei osłabienie, kołatanie serca, zawroty głowy i bladość skóry mogą sugerować anemię z niedoboru żelaza. Nie tylko osoby podejrzewające niedobory pokarmowe sięgają po suplementy diety; preparaty te mogą służyć wspomaganiu procesu odchudzania, pobudzenia pracy nerek, wzmocnienia kości i stawów czy zwiększenia odporności organizmu.

Suplementy diety nie są lekami, zatem można je zakupić bez recepty i stosować na własną rękę. W przypadku większości witamin i składników mineralnych ryzyko przedawkowania tego typu preparatów jest znikome. Jeśli stosujemy suplement diety zgodnie z zaleceniami producenta, wówczas nie powinno dojść do pojawienia się nadmiaru witamin czy składników mineralnych. Po pierwsze – organizm może pozbywać się nadmiaru większości witamin, gdyż są to związki rozpuszczalne w wodzie, a zatem – wydalane wraz z moczem. Wyjątkiem są rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Drugą kwestią jest ograniczone przyswajanie związków aktywnych dostarczanych wraz z suplementami diety – zazwyczaj organizm przyswaja mniejszą dawkę, niż ta deklarowana na opakowaniu. Straty te mogą wynikać z wpływu diety i obecności w niej takich składników jak kwas fitynowy czy błonnik. Jednoczesne ich spożywanie i zażycie suplementu diety może zmniejszyć przyswajalność wielu składników mineralnych. Także łączenie ze sobą rozmaitych preparatów witaminowych może ingerować w ich przyswajalność – przykładem jest np. łączna suplementacja cynku z wapniem i magnezem czy łączenie żelaza i wapnia.

Jeżeli decydujemy się na suplementację, warto postawić na najbardziej skuteczną jej formę, czyli kroplówki witaminowe. Oczywiście takiej suplementacji nie zrealizujemy samodzielnie w domu – konieczne jest udanie się w tym celu do specjalistycznej placówki. Po konsultacji ze specjalistą podawane są spersonalizowane wlewy dożylne. Zaletą takiej formy suplementacji jest nie tylko możliwość odbycia konsultacji, ale także wysoka skuteczność. Cała dawka związku aktywnego podana w postaci dożylnej terapii witaminowej trafia od razu do krwiobiegu, a stąd – do komórek docelowych. Dzięki temu bardzo szybko można odczuć korzyści z takiej formy suplementacji.

Już dziś zarezerwuj konsultacje ze specjalistą w dowolnym gabinecie DripClinic i skorzystaj ze sprawdzonych terapii witaminowych. Kroplówki witaminowe znajdziesz w Bielsko-Białej oraz Warszawie. Zobacz listę placówek Drip Clinic

admin

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.