Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiCzy detoks sokowy może Ci zaszkodzić?

27 lipca 2022

Detoksy i kuracje sokowe kuszą obietnicami oczyszczenia organizmu z toksyn, wysmukleniem sylwetki i szybką utratą zbędnych kilogramów. Tego typu diety zazwyczaj są krótkotrwałe i trwają od 2 do 21 dni. Wyróżnia się wiele typów diet detoksykacyjnych. Od postów głodowych, poprzez diety sokowe i suplementy zastępujące posiłki, a każda z nich ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn i utratę kilogramów. Czy to ma sens? Czy warto? Czy to ma prawo działać? W artykule przedstawimy blaski i cienie stosowania tego typu diet.

 

Czym jest dieta sokowa?

 

Zasady stosowania diety sokowej są proste i oczywiste. Podczas kuracji dopuszczalne jest spożywanie jedynie soków warzywno-owocowych, natomiast wyklucza się wszystkie pokarmy stałe. Najpopularniejszym powodem stosowania takich diet jest usunięcie toksyn z organizmu.

Zwolennicy medycyny naturalnej wymieniają również takie wskazania jak:

  • leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych
  • choroby autoimmunologiczne
  • stany zapalne
  • zespół chronicznego zmęczenia
  • utrata masy ciała

Czy oby na pewno dieta sokowa jest nam wstanie pomóc i zniwelować powyższe dolegliwości ?

 

Plusy i minusy

 

Jeśli możemy mówić o jakichkolwiek korzyściach płynących z diety sokowej, to będzie dostarczenie do organizmu dużej ilości składników odżywczych takich jak substancje mineralne, witaminy i inne przeciwutleniacze. Płynna forma podania warzyw i owoców daje najlepszą przyswajalność tych składników.

Niestety taka dieta zazwyczaj dostarcza za mało kalorii i często jest niedoborowa w żelazo, cynk, witaminę B12, selen, jod czy kwasy omega 3. Restrykcyjna i niskokaloryczna dieta może doprowadzić do szybkiego spadku masy ciała. Mogłoby się wydawać, że to ogromny plus. Jednak to czego ubywa to przede wszystkim woda i masa mięśniowa, a tkanka tłuszczowa zazwyczaj pozostaje nienaruszona. W takiej sytuacji łatwo o efekt jojo, czyli szybki powrót do poprzedniej, a nawet większej wagi.

Obecnie nie ma badań, które potwierdzają, że soki zwiększają wydalanie jakichkolwiek toksyn z organizmu.  Umówmy się, że jedzenie nie oczyszcza organizmu z toksyn. Odpowiedzialna jest za to nasza wątroba, skóra, nerki czy płuca.

Długotrwałe stosowanie kuracji sokowej, może wpłynąć na zachwianie gospodarki cukrowo-insulinowej, hormonalnej oraz doprowadzić do utraty miesiączki.  Duża ilość cukru zawartego w sokach, powoduje wysokie wyrzuty glukozy we krwi, a następnie szybkie spadki. Sprawia to, że czujemy się senni i zmęczeni.

Odrobinę lepszym wyborem byłoby sięgnięcie po koktajle, ponieważ owoce i warzywa w nich zawarte są zmiksowane w całości, zatem zawierają więcej substancji odżywczych oraz błonnik niezbędny do prawidłowej pracy jelit

Zero jedynkowe podejście ma wpływ na powstawanie zaburzeń odżywiania. Kuracja sokowa jest bardzo restrykcyjna i nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych. Po jej zakończeniu szybko wracamy do poprzednich nawyków i punktu wyjścia.

 

Bezpieczne oczyszczanie

 

Jeśli cierpisz na przewlekłe zmęczenie, ociężałość fizyczną i umysłową, mogą to być objawy chronicznego zatrucia organizmu, zwłaszcza gdy pracujesz w niekorzystnych warunkach i jesteś narażony na ekspozycję substancji szkodliwych. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem.

W naszej ofercie znajdziesz dla siebie „Terapię Oczyszczającą„, która działa stymulująco i wzmacniająco na organy produkujące enzymy „sprzątające” organizm. Zawarte w niej mikroelementy wraz z dużą dawką witaminy C efektywnie wspierają unieszkodliwianie wolnych rodników, bezpośrednią ochronę komórek przed zmianami patologicznymi oraz wzmocnienie systemu immunologicznego.

Zachęcamy do skorzystania z terapii witaminowychw formie wlewów dożylnych, które znaczącą poprawią Twoją jakość życia!

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.