Trwa wczytywanie...

 

Bez kategoriiCheat meal – co to jest i czy warto czasem odpuścić w diecie?

4 sierpnia 2022

Długotrwałe stosowanie restrykcyjnej diety, może być obciążające dla naszej psychiki.  Ciągłe odmawianie sobie przyjemności oraz wyczerpujące ćwiczenia sprawiają, że praca nad wymarzoną sylwetką staje się koszmarem. Na szali zostaje postawione również życie towarzyskie. Jak utrzymać zalecaną dietę i jednocześnie pozwolić sobie na odrobinę przyjemności? Rozwiązaniem może być cheat meal, czyli tzw. oszukany posiłek. Tylko czy on naprawdę działa?

 

Co to jest cheat meal?

 

Cheat meal lub po prostu oszukany posiłek, zazwyczaj charakteryzuje się duża kalorycznością i objętością. Składa się z dań czy produktów nie do końca dozwolonych na stosowanej diecie i ogólnie przyjętych jako niezdrowe.

Cheta meal powinien być stosowany nie częściej niż jeden raz w tygodniu i obejmować jeden posiłek. W praktycy może to wyglądać tak, że przez cały tydzień stosujemy zalecaną dietę i wykonujemy ćwiczenia, a gdy przychodzi weekend w nagrodę możemy zjeść np. pizzę.

Takie działanie miałoby poprawić nasze relacje z jedzeniem i być motywacją do utrzymania diety.

 

Zalety odstępstwa od diety

 

Faktycznie  cheat mel może stanowić swego rodzaju chwilową ulgę i umożliwić czerpanie przyjemności ze spożywanego posiłku.

Zwolennicy tego rozwiązania najczęściej wybierają produkty takie jak chipsy, pizza, fast foody, czekolad itp. Jak widać są to produkty, których nie znajdziemy w typowych zaleceniach dietetycznych i o to właśnie chodzi. Możesz zjeść wszystko to na co masz ochotę! Należy jednak uważać aby nie przesadzić, warto wcześniej zorientować się ile kalorii ma dany posiłek i czy nie przekroczymy dziennego zapotrzebowania.

Ten sposób jest psychiczną deską ratunkową kiedy czujemy, że nasza dieta stała się zbyt monotonna i coraz częściej myślimy o sięgnięciu po coś niezdrowego.

 

Zagrożenia

 

Wśród wad jakie posiada stosowanie oszukanego posiłku jest ryzyko przekroczenia zapotrzebowania na kalorie. Nic złego się nie stanie jeśli przekroczysz dzienny limit, jednak warto zweryfikować czy nie przekraczamy limitu tygodniowego. W takim przypadku proces chudnięcia zwyczajnie zostanie zatrzymany.

Przykład:

Jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2000 kcla tzn., że jeśli przyjmiesz z pożywieniem w ciągu dnia 2000 kcla, to ani nie przytyjesz, ani nie schudniesz.

Będąc na redukcji możesz spożywać np. 1800 kcla dziennie. Wtedy będziesz chudnąć.

Przy założeniu, że przez cały tydzień spożywasz 1800 kcla, a jeden dzień w tygodniu spożyjesz 3500 kcla to w skali tygodnia wyjdzie 14 300 kcla. Jeśli podzielisz tą sumę przez 7 dni, to średnie dzienne spożycie wyniesie 2042 kcla.

Pomimo stosowania diety przez 6 dni w tygodniu nie schudniesz, ponieważ w jeden dzień przekroczyłeś swoje zapotrzebowanie tygodniowe.

 

Co my o tym myślimy?

 

Cheat meal ma wiele zalet, jednak nie pozostaje bez wad. Jest jedynie narzędziem w naszych rękach i należy z niego korzystać mądrze.

Niestety to nie jest rozwiązanie dla każdego. Zdecydowanie osoby cierpiące na choroby dietozależne powinny uważać na to rozwiązanie. Chet meal może wpłynąć niekorzystanie na stan zdrowia i zaprzepaścić wypracowane efekty oraz znacznie pogorszyć samopoczucie.

Stosowanie oszukanego posiłku może doprowadzić do napadów objadania się, które są zaliczane do zaburzeń odżywiania. Jego wpływ na psychikę nie pozostaje wyłącznie pozytywny, może mieć zupełnie odwrotne skutki.

Kolejną jego wadą jest zero jedynkowe podejście do jedzenia  i odżywiania. W naszej głowie utwierdza się podział jedzenia na dobre i złe. Z czasem możemy doznawać wyrzutów sumienia i narzucać sobie jeszcze bardziej restrykcyjne metody.

Naszym zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do jadłospisu zdrowszych zamienników naszych ulubionych dań np. zamiast tłustej pizzy z ociekającym serem, możemy ją upiec samodzielnie z dobrej jakości składników z dodatkiem warzywami, chudym serem i źródłem białka.

Dieta jest dla nas, nie na odwrót. Nie powinna doprowadzać do uczucia głodu i nagłej potrzeby spożycia czegoś niezdrowego. Zbilansowana dieta ma być zdrowa, smaczna i dostosowana do naszych potrzeb.

 

Wsparcie w odchudzaniu

 

W DripClinic oferujemy wsparcie i pomoc w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. 

Kto powinien skorzystać z dedykowanych rozwiązań?

Każdy, kto pomimo wkładanego wysiłku wciąż nie widzi efektów swojej pracy, wylewa siódme poty na siłowni, ale rzeźba wciąż jest uwięziona pod oponką.  Osoby, które chudną w szybki tempie i czują się przez to osłabione.

Oferujemy Terapię Wspomagającą Odchudzanie, wskazaną przy zubożałej diecie odchudzające, aby uzupełnić niezbędne mikroelementy oraz pozbyć się toksyn skumulowanych w tkance tłuszczowej.

Składniki kroplówki wspomagającej odchudzanie działają poprzez ukierunkowanie metabolizmu na redukcję tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnej ochronie mięśni. Mobilizują enzymy, które nie mają litości dla tłuszczu w ciele.

Zachęcamy do skorzystania z usług terapii witaminowych w placówkach DripClinic w formie wlewów dożylnych, które znaczącą poprawią Twoją jakość życia!

Umów się już dziś na bezpłatną konsultację u nas w placówce DripClinic lub u siebie w domu! To nic nie kosztuje a nasz Specjalista pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i dobrać indywidualną terapię szytą na miarę Twoich potrzeb.

Redaktor Łucja

Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Partnerzy
Drip Clinic

Naszą ofertę kierujemy zarówno do kobiet jak i mężczyzn, osób aktywnych fizycznie i seniorów, Przede wszystkim jednak do osób cierpiących na schorzenia, choroby przewlekłe i cywilizacyjne, które w sposób świadomy chcą zadbać o własne zdrowie.

Na skróty

@2022 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.

@2019 Drip Clinic. Wszelkie prawa zastrzeżone.